Filmy v roce 2019

1NázevVábení výšek
ZeměSlovensko
RežiePavol Barabáš
ScénářPavol Barabáš
Stopáž63 min.Rok2017
Slovenské himalájske horolezectvo zaznamenalo ku koncu minulého storočia svetové výkony, ale i pády. Pozrime sa na jeho vývoj v dokumentárnom filme Vábenie výšok cez pohľad jednej horolezeckej generácie, ktorá nás prevedie od začiatkov horskej služby v Tatrách, cez prvé expedície až po odvážne myšlienky smerujúce na najvyššiu horu sveta. Na pozadí nich stál jeden nenápadný človek.

2NázevV Montaně už horká odpoledne byly
ZeměUSA
RežieKen Kimmelman
ScénářEli Siegel
Stopáž15 min.Rok2006
Tento film má co do činění s významem slova "vztah", což je nejdůležitější slovo v jakémkoli jazyce.

3NázevJá jsem práce
ZeměČeská republika
RežieRadim Grzybek
ScénářRadim Grzybek
Stopáž11 min.Rok2018
Dnešní průměrný člověk stráví 1/3 života v práci. Bohužel v současnosti se opravdová práce proměnila spíše na zaměstnání někým jiným a bohužel činnost, kterou si člověk doslova vydělává na život, pro ně jinak postrádá smysl a nebaví ho. A to je základní kámen této problematiky. Strávit třetinu života něčím, co člověka nebaví, má fatální důsledky pro jeho psychiku a zdraví a obecně velice snižuje kvalitu života. Dokumentární film o práci v 21. století a jejich důsledcích pro náš život.

4NázevNU
ZeměFrancie
RežieFrédéric Cousseau & Blandine Huk
ScénářFrédéric Cousseau & Blandine Huk
Stopáž54 min.Rok2018

5NázevTieň jaguára
ZeměSlovensko
RežiePavol Barabáš
ScénářPavol Barabáš
Stopáž58 min.Rok2018
Štyria priatelia, ktorých život napĺňa neporušená príroda našej Zeme, sa vydávajú do amazonského pralesa na náročnú cestu s neistým koncom. Pádlujú po riekach vinúcich sa divokou neprebádanou krajinou, putujú horskou džungľou, aby sa stali súčasťou indiánskeho kmeňa. Od okolitého sveta sú odrezaní tajomným pohorím Sierra Maigualida, kadiaľ noha Európana ešte neprešla. Indiáni ich nakoniec príjmu medzi seba. Život s nimi ich učí úcte k prír odnému spoločenstvu a dôležitosti zachovania rovnováhy v prírode. Autentické zachytenie ešte nezdokumentovaného kmeňa Hodi je protipól našej západnej kultúry. Je to jednoduchosť bytia versus naše nikdy nekončiace potreby niečo mať a získať.

6NázevHranice lidské přirozenosti
ZeměČeská republika
RežieFilip Zangi
ScénářFilip Zangi
Stopáž10 min.Rok2018

7NázevVIA ALPINA - BEYOND THE TRAIL
ZeměFrancie
RežieMatthieu Chambaud
ScénářMatthieu Chambaud
Stopáž55 min.Rok2017

8NázevIn the Starlight
ZeměFrancie
RežieMathieu Le Lay
ScénářMathieu Le Lay
Stopáž52 min.Rok2018

9NázevGREED - Fatální touha
ZeměNěmecko
RežieJörg Seibold
ScénářJörg Seibold
Stopáž91 min.Rok2016

10NázevZtracení králové Bioka
ZeměNěmecko
RežieOliver Goetzl
ScénářOliver Goetzl, Justin Jay
Stopáž56 min.Rok2019

11NázevMájky – dokument o májových slavnostech ve Středočeském kraji
ZeměČeská republika
RežiePavel Michalik
ScénářPavel Michalik
Stopáž22 min.Rok2018
Staročeské májové oslavy ve 3 obcích Středočeského kraje. V každé obci probíhají máje odlišným způsobem: tradiční oslavy x suché máje x pokus o obnovení tradice. V dokumentu je zachycen příběh 3 organizátorů májí – mladého kluka, který se podílí na spoluorganizaci tradičních májových oslav, muže ve středních letech, který vytvořil v obci novou tradici suchých „červivých“ májí, starostky malé obce, která se snaží o znovuobnovení tradice. Dokument si klade za cíl nejen zdokumentovat průběh májových slavností, ale také proniknout více do osobní roviny pod povrch života jednotlivých obcí. Mimo pohledu organizátorů jsou v dokumentu zachyceny názory etnografa, pamětníků, návštěvníků májových oslav i účastníků.

12NázevDivoké noci - když se zvířata probouzí
ZeměNěmecko
RežieUwe Müller
ScénářUwe Müller
Stopáž44 min.Rok2018
Jakmile my lidé chodíme spát, začíná čas honosných: Slavíci zpívají své písně, světlušky vysílají světelné známky lásky a ze svých skrýší se objevují jezevci nebo mývalové. Mnoho zvířat žije blízko nás, a přesto si je sotva všimneme. Pokud nezanechávají stopy: stejně jako plšík, který napadá zásoby v naší spížce, kuna kabely našich aut nebo liška krouží kolem kuřat. Všichni to jsou noční živočichové a nezávisí na umělém světle, které osvětluje naše noci. Naopak, spíše ohrožuje jejich životy...

13NázevSVADBÁRI - Ako sa svadbár oženil
ZeměSlovensko
RežiePeter Kružic
ScénářPeter Kružic, Ivona Lichá
Stopáž30 min.Rok2019
Tento "dokusvadbársky" film sa začal nakrúcať v roku 1993. Nebol to zámer autora, ale tak sa to nejak udialo. Vďaka filmu nahliadnete do zákulisia práce svadobných kameramanov. Otcovia majú tendenciu upraviť trajektóriu života svojich synov, a tak sa udialo aj v tomto prípade. Svadbár Peter mapuje svoju doterajšiu cestu ku kamere a v zápätí aj osudnú cestu pred samotný oltár. Ako bude svadbár prežívať svoju vlastnú svadbu? Ako sa vysporiada s výmenou rolí? Aj na tieto otázky dostanete odpovede v tomto krátkometrážnom dokumentárnom filme.

14NázevJeszcze lecimy... (Stále létáme...)
ZeměPolsko
RežieMiroslaw Dembinski
ScénářMiroslaw Dembinski
Stopáž33 min.Rok2018

Pořadatelé: Perseus
Hlavní partneři: Ostrava OZO Moravskoslezský kraj
Partneři: Ostravská univerzita Ostravské muzeum DPO Plant For the Planet National Geographic Fabex Deník Regionální Televize Modrá laguna