Filmy v roce 2021

1NázevNárodní parky Kanady: Národní park Kluane
ZeměNěmecko
RežieViktor Apfelbacher, Anna Steuber
ScénářViktor Apfelbacher, Anna Steuber
Stopáž52 min.Rok2019

2NázevNárodní parky Kanady: Národní park Wood Buffalo
ZeměNěmecko
RežieViktor Apfelbacher, Anna Steuber
ScénářViktor Apfelbacher, Anna Steuber
Stopáž52 min.Rok2019

3NázevNárodní parky Kanady: Národní park Wapusk
ZeměNěmecko
RežieViktor Apfelbacher
ScénářViktor Apfelbacher
Stopáž52 min.Rok2019

4NázevNárodní parky Kanady: Národní park Kejimkujik
ZeměNěmecko
RežieMechthild Lenning
ScénářMechthild Lenning
Stopáž52 min.Rok2019

5NázevNárodní parky Kanady: Národní park Grasslands
ZeměNěmecko
RežieMarkus Augé, Viktor Apfelbacher
ScénářMarkus Augé, Viktor Apfelbacher
Stopáž52 min.Rok2019

6NázevJižní Tyrolsko – Na cestě s Reinholdem Messnerem (1. část)
ZeměNěmecko
RežieMarkus Augé
ScénářHartmut Kasper & Sophie Kasper
Stopáž26 min.Rok2019

7NázevOffline
ZeměČR
RežiePavel Michalik
ScénářPavel Michalik
Stopáž30 min.Rok2019
Čtyři teenageři, běžný život, škola, práce a týden života zcela bez internetu. Co vše jim sedm dní off-line přinese? A dokážou týden bez sítí vydržet? Jak vypadá život dnešních teenagerů, když se ocitnou bez připojení k internetu? Co vše pro ně život on-line znamená? Jsou na něm závislí nebo ne? Co jim takový život přináší a co jim bere? Vědí to? A jsou schopni řídit své životy sami nebo jim převážnou většinu činností určuje bzučení mobilů? Zamyšlení nad tím, jak fungovat v době on-line a při tom zůstat svobodný. Film navazuje na kampaň TOJEIT (www.tojeit.cz), která popularizuje spektrum IT profesí středoškolským studentům s cílem rozšířit jejich povědomí o tom, jaké rozmanité IT profese jsou a jak ovlivňují náš život. Film je součástí linky OFFLINE, která upozorňuje na přítomnost IT v životě právě jejich odstřižením. Kampaň vznikla v rámci spolupráce univerzit VŠE, UHK a TUL a je financovaná v rámci Centralizovaných rozvojových projektů MŠMT. Společně s protagonistkou filmu Kristýnou Weberovou přijal Pavel Michalik pozvání k rozhovoru do DVTV, kde odpovídali na dotazy Martina Veselovského. Na rozhovor se můžete podívat zde: https://video.aktualne.cz/dvtv/weberova-jsem-alergicka-na-lidi-co-jsou-jen-na-mobilu-zabiji/r~ac3f6e7a9ae511ea9d470cc47ab5f122/ Pavel Michalik poskytl začátkem roku 2020 rozhovor také MF Dnes, článek si můžete přečíst zde: https://kme.vse.cz/wp-content/uploads/MF-dnes_rozhovor_210220.pdf

8NázevSpermatozoa SOS
ZeměBelgie
RežiePatrice Goldberg and Cyril Fleury
ScénářPatrice Goldberg and Cyril Fleury
Stopáž19 min.Rok2020
Je lidská bytost druhem, který je na pokraji zmizení? Stále více studií jasně ukazuje, že mužská plodnost klesá, zejména v Evropě. To je mimo jiné vidět také na Klinice plodnosti UZ Brussel v Jette. Podle Dr. Hermana Tournayeho má problémy asi 10–15% mužů, jejich spermie nejsou tak rychlá jako obvykle. Muži každoročně pociťují pokles spermií o 1,4 milionu na mililitr. Je ohroženo méně než 15 milionů spermií na mililitr a plodnost. Pokud je k plodnosti zapotřebí tolik milionů spermií (teoreticky stačí k oplodnění jediná), je to proto, že cesta vedoucí k vajíčku je dlouhá a plná nástrah.

9NázevVěda nebo fikce?
ZeměBelgie
RežiePatrice Goldberg and Cyril Fleury
ScénářPatrice Goldberg and Cyril Fleury
Stopáž26 min.Rok2020
Fikce je pravidelně inspirována vědeckým výzkumem k vytváření a rozvoji futuristických vesmírů. Méně známé je, že opak je také pravdou! Sci-fi může fungovat jako laboratoř pro celou řadu výzkumníků. Umožňuje například vizualizovat vesmírné jevy, které nemusí být nutně zachyceny dalekohledy, dokonce ani těmi nejsilnějšími.

10NázevBolest v zádech
ZeměBelgie
RežiePatrice Goldberg and Cyril Fleury
ScénářPatrice Goldberg and Cyril Fleury
Stopáž30 min.Rok2020
Bolesti zad. Někteří tomu říkají nemoc století. Je pravda, že se to týká mnoha z nás. V některých případech může být bolest způsobena svalovým napětím nebo problémem s páteří, ale pro většinu lidí není nalezena jednoznačná příčina jejich bolesti. Tak proč mají bolesti? Někteří odborníci tvrdí, že jedna z odpovědí by mohla být nalezena v našem mozku.

11NázevNapřímená zvířata
ZeměBelgie
RežiePatrice Goldberg and Cyril Fleury
ScénářPatrice Goldberg and Cyril Fleury
Stopáž26 min.Rok2021
Doplňkové terapie se pravidelně používají ve veterinární medicíně k léčbě stavů, jako je bolest zad, svalová bolest nebo zažívací problémy, kterými trpí některá zvířata. Osteopati, fyzioterapeuti nebo dokonce akupunkturisté jsou povoláni, aby pomohli zmírnit utrpení našich psů nebo koní. Ale také nezvyklých zvířat, jako jsou kuřata. To vše s výsledky, které mohou být velkolepé. A někdy dokonce docela překvapivé.

12NázevProti proudu
ZeměŠpanělsko
RežieRichard Zubelzu
ScénářRichard Zubelzu
Stopáž30 min.Rok2020
Film se zabývá tragédií, které čelily stovky obyvatel Reinosy (Kátabrie) v roce 2019 při největších povodních ve své historii. V tomto dokumentu mluvčí postižené oblasti vypráví v první osobě příběh své rodiny, která dodnes žije ve strachu, že se katastrofa stane znovu, a o nárocích přeživších požadující, aby instituce tento problém definitivně vyřešily.

13NázevBudu z tvé krásy žít!
ZeměČR
RežieTereza Vokatá
ScénářTereza Vokatá
Stopáž25 min.Rok2020
Dokument charakterizující život jednoho malého divadla s originálním přístupem k vyprávění klasických pohádkových příběhů i k životu obecně.

14NázevPishtovy narozeniny
ZeměRusko
RežieSofia Kendel
ScénářArtem Moskalev, Sofia Kendel
Stopáž10 min.Rok2020

15NázevPrincezna a bandita
ZeměRusko
RežieMariya Sosnina, Mikhail Aldashin
ScénářMariya Sosnina
Stopáž3 min.Rok2020

16NázevVelký a malý
ZeměRusko
RežieNatalia Grofpel
ScénářAlina Sokolova, Irina El'shanskaya
Stopáž6 min.Rok2020

17NázevMuž s jabloní
ZeměRusko
RežieAlla Vartanyan
ScénářLusine Vartanyan, Andrey Gorshkov
Stopáž10 min.Rok2020

18NázevSpiknutí
ZeměRusko
RežieKuznetsov Andrey
ScénářAndrey Kuznetsov based on a poem by Jeffrey Chaucer "The Tale of the Seller of Indulgences"
Stopáž7 min.Rok2021

19NázevPortrét nudného muže
ZeměRusko
RežieVasily Korepanov
ScénářVasily Korepanov
Stopáž7 min.Rok2020

20NázevUchování jazyka
ZeměEstonsko
RežieLiivo Niglas
ScénářLiivo Niglas
Stopáž74 min.Rok2020
Dokument "Uchování jazyka" vypráví příběh snahy o záchranu ohroženého indického jazyka Plains pomocí jazykového programu vedeného estonským lingvistou. Film sleduje protagonistu v jeho snaze oživit jazyk mandanů žijících na břehu řeky Missouri, včetně obtížných rozhodnutí, která musí po cestě učinit. Vyzdvihuje také úlohu jazyka při utváření vlastní identity.

21NázevCesta ke krmítku pro červy
ZeměEstonsko
RežieLiivo Niglas, Priit Tender
ScénářLiivo Niglas, Priit Tender
Stopáž67 min.Rok2015
"Cesta ke krmítku pro červy" se snaží vyřešit záhadu bizarní arktické pohádky. Estonský animátor Priit Tender natáčí film o staré chukchiské legendě – Krmítku červů. Netradiční příběh nachází v západním publiku nedorozumění a Priit se vydal na cestu do Čukotky v severovýchodním cípu Sibiře, kde se odvíjí hlubší příběh a žije místní kultura. Tento antropologický road movie se zabývá významem vyprávění příběhů v lidském životě a vyzývá diváky, aby se vydal na cestu do hlubin svého vnitřního světa.

22NázevPoslední rytíři
ZeměPolsko, Gruzie
RežieDavid Gurgulia
ScénářDavid Gurgulia
Stopáž42 min.Rok2020

23NázevDobytí ruin
ZeměArgentina, Bolívie
RežieEduardo Gómez
ScénářEduardo Gómez
Stopáž88 min.Rok2020

24NázevOkna Budoucnosti
ZeměČR
RežieKlára Donné
ScénářKlára Donné
Stopáž19 min.Rok2021
Již po tisíciletí různé vědmy, proroci a astrologové hledali znamení někde mezi Zemí a vesmírem. Víte, kde je dnes najít ve 21. století? Kterým zdrojům je lepší se vyhnout a kterým naopak můžeme věřit? Dokument za sebe nechává promluvit odborníky, ale také Vás. Kterou cestu si vyberete VY?

25NázevČerný a bílý
ZeměÍrán
RežieReza Golchin
ScénářReza Golchin
Stopáž28 min.Rok2019

26NázevMalý hrdina z křeččího pole (Der kleine Held vom Hamsterfeld)
ZeměNěmecko
RežieUwe Müller
ScénářUwe Müller
Stopáž43 min.Rok2020

27NázevVlčí sága (Die Wolfsaga)
ZeměNěmecko
RežieSebastian Koerner, Herbert Ostwald
ScénářSebastian Koerner, Herbert Ostwald
Stopáž44 min.Rok2020

28NázevBeránek a vlk
ZeměČR
RežieMartin Čáp
ScénářMartin Čáp
Stopáž51 min.Rok2020
Beránek a vlk - odvěcí nepřátelé? Jak spolu mohou sdílet jednu krajinu, jeden domov? Dokumentární film o cestách, které vedou k soužití chovatelů a jejich dobytka s vlky. Snímek mapuje soužití lidí a vlků ve střední a jižní Evropě. Díky zvyšující se ochraně přírody v posledních dekádách došlo v mnoha evropských zemích k návratu nebo nárůstu již existující vlčí populace. Místní lidé, především chovatelé, s vlky ale často přicházejí do konfliktu. Film ukazuje příběhy farmářů z České republiky, kteří jsou návratem vlků zaskočeni a hledají způsoby, jak s nimi koexistovat. Příběh nás zavede do Krušných hor a na Broumovsko a přiblíží, jak se s přítomností vlků vypořádávají místní hospodáři. Zaměří se na jejich způsob zabezpečování stád, který spočívá především v kvalitních ohradnících a pasteveckých psech. Především těm je věnována další část snímku, která se odehrává ve španělské provincii Leon, kde vlci nikdy nebyli vyhubeni. Místní pastevec Gregorio se věnuje chovu španělských mastinů a udržuje tak dlouhodobou tradici, kterou po staletí formovala neustálá přítomnost vlků i medvědů v místní krajině. Od těch dob ale na pastvinách přibyl především pohyb lidí, na jejichž přítomnost jsou mastini dobře zvyklí a jeví se tedy jako ideální ochrana stád i v prostředí, jako je České republika. Třetí část filmu nás zavede do Itálie a ukáže inspirativní spolupráci ochránců přírody a místních farmářů, která spočívá především v pečlivém monitoringu výskytu vlků v okolí pastvin a ve vytváření individuálních řešení pro každého chovatele na míru. Dokument vznikl za finanční podpory Operačního programu Životní prostředí.

Pořadatelé: Perseus
Hlavní partneři: Ostrava OZO Moravskoslezský kraj
Partneři: Ostravská univerzita Ostravské muzeum DPO Plant For the Planet National Geographic Fabex Deník Regionální Televize Modrá laguna