25. 05. 2016

JDEME DO FINÁLE!

Ostrava – Odborná porota vybrala z více jak padesáti filmů sedmnáct finálových snímků, které se utkají o hlavní festivalovou cenu Grand Prix. Vybrané dokumenty bude moct zdarma shlédnout i veřejnost v rámci promítání ve středu 25. května v kině Světa techniky v Dolní oblasti Vítkovice.

„Odbornou porotu letos čekal opravdu tvrdý oříšek. A to nejen proto, že se přihlásilo rekordní množství autorů, ale všechny snímky byly také velmi kvalitní. Nebylo tak vůbec jednoduché vybrat ty nejlepší,“ komentuje člen poroty MgA. Matěj Jankovský. Porota má celkem sedm členů. Role předsedkyně poroty se ujala ředitelka Ostravského muzea RNDR. Jiřina Kábrtová. „S filmovým festivalem T-film Ostrava spolupracuji už léta. Je skvělé vidět, jak se tento projekt vyvíjí a roste. Přičemž nejde jen o počet a kvalitu snímků. Rozrůstá se i doprovodný program, který je letos velmi pestrý a myslím, že dozajista potěší žáky základních i středních škol,“ dodává Kábrtová.

„Mě osobně zaujal český snímek s názvem Lekce divokosti, který vypráví příběh o návratu divokých koní zpět do české přírody. Obrazově a z pohledu kameramana jsem také ocenil krátký film Vášeň ze zlata a ohně,“ vypráví člen poroty BcA. Zdeněk Bárta. Mezi dalšími finálovými snímky je také mj. už zmiňovaný francouzský dokument Keep Exploring, nebo koprodukční snímek, který vznikl ve spolupráci autorů ze Španělska, Norska a Madagaskaru, s názvem 56. Ten vypráví o potřebě dětí vzdělávat se, ačkoli jim to podmínky neumožňují.

Slavnostní vyhlášení vítězů a předání cen se bude konat v samotném závěru dvoudenního festivalu a to v divadelním sále Světa techniky v 18:30 hod. „Na slavnostní vyhlášení všechny srdečně zveme. Stejně jako na středeční veřejné promítání,“ připomíná ředitelka festivalu Marcela Mrozková Heříková.


Pořadatelé: Perseus
Hlavní partneři: Ostrava OZO Moravskoslezský kraj
Partneři: Ostravská univerzita Ostravské muzeum DPO Plant For the Planet National Geographic Fabex Deník Regionální Televize Modrá laguna