Výběr filmů 2021 – pro SŠ, gymnázia a veřejnost

1Název7 - Offline
ZeměČR
RežiePavel Michalik
ScénářPavel Michalik
Stopáž30 min.Rok2019
Čtyři teenageři, běžný život, škola, práce a týden života zcela bez internetu. Co vše jim sedm dní off-line přinese? A dokážou týden bez sítí vydržet? Jak vypadá život dnešních teenagerů, když se ocitnou bez připojení k internetu? Co vše pro ně život on-line znamená? Jsou na něm závislí nebo ne? Co jim takový život přináší a co jim bere? Vědí to? A jsou schopni řídit své životy sami nebo jim převážnou většinu činností určuje bzučení mobilů? Zamyšlení nad tím, jak fungovat v době on-line a při tom zůstat svobodný. Film navazuje na kampaň TOJEIT (www.tojeit.cz), která popularizuje spektrum IT profesí středoškolským studentům s cílem rozšířit jejich povědomí o tom, jaké rozmanité IT profese jsou a jak ovlivňují náš život. Film je součástí linky OFFLINE, která upozorňuje na přítomnost IT v životě právě jejich odstřižením. Kampaň vznikla v rámci spolupráce univerzit VŠE, UHK a TUL a je financovaná v rámci Centralizovaných rozvojových projektů MŠMT. Společně s protagonistkou filmu Kristýnou Weberovou přijal Pavel Michalik pozvání k rozhovoru do DVTV, kde odpovídali na dotazy Martina Veselovského. Na rozhovor se můžete podívat zde: https://video.aktualne.cz/dvtv/weberova-jsem-alergicka-na-lidi-co-jsou-jen-na-mobilu-zabiji/r~ac3f6e7a9ae511ea9d470cc47ab5f122/ Pavel Michalik poskytl začátkem roku 2020 rozhovor také MF Dnes, článek si můžete přečíst zde: https://kme.vse.cz/wp-content/uploads/MF-dnes_rozhovor_210220.pdf

2Název9 - Věda nebo fikce?
ZeměBelgie
RežiePatrice Goldberg and Cyril Fleury
ScénářPatrice Goldberg and Cyril Fleury
Stopáž26 min.Rok2020
Fikce je pravidelně inspirována vědeckým výzkumem k vytváření a rozvoji futuristických vesmírů. Méně známé je, že opak je také pravdou! Sci-fi může fungovat jako laboratoř pro celou řadu výzkumníků. Umožňuje například vizualizovat vesmírné jevy, které nemusí být nutně zachyceny dalekohledy, dokonce ani těmi nejsilnějšími.

3Název13 - Budu z tvé krásy žít!
ZeměČR
RežieTereza Vokatá
ScénářTereza Vokatá
Stopáž25 min.Rok2020
Dokument charakterizující život jednoho malého divadla s originálním přístupem k vyprávění klasických pohádkových příběhů i k životu obecně.

4Název15 - Princezna a bandita (film beze slov)
ZeměRusko
RežieMariya Sosnina, Mikhail Aldashin
ScénářMariya Sosnina
Stopáž3 min.Rok2020

5Název17 - Muž s jabloní
ZeměRusko
RežieAlla Vartanyan
ScénářLusine Vartanyan, Andrey Gorshkov
Stopáž10 min.Rok2020

6Název18 - Spiknutí
ZeměRusko
RežieKuznetsov Andrey
ScénářAndrey Kuznetsov based on a poem by Jeffrey Chaucer
Stopáž7 min.Rok2021

7Název22 - Poslední rytíři
ZeměPolsko, Gruzie
RežieDavid Gurgulia
ScénářDavid Gurgulia
Stopáž42 min.Rok2020

8Název24 - Okna Budoucnosti
ZeměČR
RežieKlára Donné
ScénářKlára Donné
Stopáž19 min.Rok2021
Již po tisíciletí různé vědmy, proroci a astrologové hledali znamení někde mezi Zemí a vesmírem. Víte, kde je dnes najít ve 21. století? Kterým zdrojům je lepší se vyhnout a kterým naopak můžeme věřit? Dokument za sebe nechává promluvit odborníky, ale také Vás. Kterou cestu si vyberete VY?

9Název29 - O Vlcích a Lidech
ZeměČR
RežieMichal Gálik
ScénářMichal Gálik, Sebastian Koerner, Tomáš Jůnek
Stopáž26 min.Rok2020
Vlk znovu osidluje Evropu a jeho staronovým domovem se stává i Česká republika. Přizpůsobivost vlků část společnosti fascinuje, ale současně vyvolává i starosti a obavy. Lidmi nejpronásledovanější šelma sama našla své místo v dnešní středoevropské kulturní krajině. Najdou i lidé vůli sousedit s vrcholovým predátorem? A co je vše proto potřeba udělat? Česko-německá spolupráce odborníků ukazuje , že kdysi nemyslitelné soužití možné je.

10Název31 - Nedej se: Sdílené slepice
ZeměČR
RežieEva Tomanová
ScénářEva Tomanová
Stopáž26 min.Rok2021
Záchrana nosnic z klecových velkochovů v komunitním projektu Anny Hudské. Režie E. Tomanová Prvotním záměrem Anny Hudské bylo osvobodit slepice z velkochovů a nabídnout jim důstojný život v přirozených podmínkách. Pro podobně uvažující lidi dokonce sepsala rozsáhlý manuál. Jde o to, že se spojí dohromady sedm rodin, které si pronajmou pozemek, oplotí ho, postaví kurník a pořídí si hejno asi třiceti slepic, jež by jinak putovaly na jatka. Každá rodina se pak o opeřence stará jeden den v týdnu. Nejen, že mají čerstvá vejce, získali ale také nové kamarády a smysluplné trávení volného času.

11Název32 - Nedej se: Sestry v akci
ZeměČR
RežieMichael Kaboš
ScénářMichael Kaboš
Stopáž26 min.Rok2021
Eliška a Anička Víravovy využívají potenciál sociálních sítí nejen pro zábavu, ale také pro šíření ekologické osvěty. Režie M. Kaboš Sestry Víravovy – patnáctiletá Eliška a třináctiletá Anička – jsou živým důkazem toho, že mladá generace zdaleka není tak bezohledná, jak se o ní často traduje. Na svém YouTube kanále s názvem Sestry v akci za záchranu života inspirují vrstevníky praktickými tipy na malé změny s velkým dopadem. Za osvětovou činnost v oblasti ochrany životního prostředí získaly prestižní environmentální Cenu Josefa Vavrouška, kterou každoročně uděluje Nadace Partnerství. Jejím smyslem je ocenit konkrétní činy pro zdravé životní prostředí a udržitelný rozvoj. V nové kategorii pro mladé si tak angažované sesterské duo odneslo ocenění Ekozásek roku.

12Název34 - Nedej se: Květinová globalizace
ZeměČR
RežieKateřina Kořínková Sobotková
ScénářKateřina Kořínková Sobotková
Stopáž25 min.Rok2020
Byznys s kytkami kvete po celém světě a zanechává za sebou výraznou ekologickou stopu, jde to ale dělat i jinak. Režie K. Kořínková Už třicet let jsme součástí čím dál více globalizovaného světa a se samozřejmostí se obklopujeme věcmi, které byly vyrobeny na opačné straně zeměkoule. Z našich životů se stal spotřební průmysl, naší hlavní činností ve světě globálního kapitalismu se stalo spotřebovávat. Tento průmysl přistupuje ke každé lidské spotřebě chladnou kalkulací – kde se dá zboží pořídit nejlevněji a nejefektivněji a kde ho lze s co nejvyšším výnosem prodat. O tom, že zemědělství, oblečení či masová produkce aut a techniky svým způsobem drancují Zemi, se tak nějak tuší. Že se stejný byznys skrývá i za kytkami, se tuší méně...

13Název35 - Náš venkov: Hradní pán z trojmezí
ZeměČR
RežieMichael Kaboš
ScénářMichael Kaboš
Stopáž26 min.Rok2021
Kastelán Radek Kocanda si svůj vysněný hrad vysekal z lesní houštiny nedaleko jihočeské Kaplice. Připravil M. Kaboš Snílek Radek Kocanda chtěl být kastelánem asi odjakživa. Jeho sen se mu však stále nedařilo naplnit. Hlásil se sice opakovaně do konkurzů na kastelány na různé hrady a zámky, ale nikdy to neklaplo. A tak se rozhodl, že si pořídí hrad vlastní. Štěstí mu přálo, když asi před dvaceti lety nalezl nad romantickým údolím řeky Malše v lesích zarostlé torzo zříceniny hradu Pořešín. To místo si zamiloval a hrad doslova vysekal z houštin. Časem z Pořešína, který lze najít nedaleko Kaplice, kde se jižní Čechy stýkají s Německem a Rakouskem, vytvořil společně s přáteli romantické místo, které je dnes velkým turistickým a kulturním lákadlem.

14Název38 - Perkův dalekohled
ZeměČR
RežieMartin Petrásek
ScénářMarie Bednářová
Stopáž27 min.Rok2019
Film studentů a pedagogů oboru Multimediální techniky na Slezské univerzitě v Opavě propojuje největší český dalekohled s největším českým astronomem Lubošem Perkem. Není tedy náhodou, že je tento dvoumetrový dalekohled pojmenován právě po našem hlavním protagonistovi. Doc. Luboš Perek se do dějin nesmazatelně zapsal jako člověk, který pomohl definovat kosmický prostor, jako první upozornil na problematiku kosmického smetí a byl zároveň učitelem nejvýznamnějším československým astronomům.

15Název39 - GRYGAR
ZeměČR
RežieMartin Petrásek
ScénářLeoš Kyša
Stopáž84 min.Rok2018
Celovečerní dokument o životě nejznámějšího českého astronoma Jiřího Grygara. Více než rok mohli studenti Slezské univerzity v Opavě stínovat život Jiřího Grygara, českého astrofyzika, popularizátora vědy a vášnivého cyklisty. Z původně malého studentského snímku vznikl dokument celovečerního rozměru bohatý na vzpomínky, zážitky i na pohled na vědu, skepticismus anebo víru. Vydáme se s Jiřím Grygarem do vzpomínek na dětství, do válkou stiženéh o Slezska. Poznáme Grygarovy začátky na brněnské hvězdárně i tajemnou část vědeckého bádání v oblasti astročásticové fyziky. Navštívíme argentinskou pampu, kde Grygar pravidelně putuje za svým výzkumem, ale také nahlédneme do jinak přísně střeženého zákulisí udělování Bludných balvanů. Ebicykl, věda, Okna vesmíru dokořán, Sisyfos, víra. Takový je Jiří Grygar.

16Název42 - Helios
ZeměČR
RežieOndřej Sovík
ScénářOndřej Sovík
Stopáž52 min.Rok2020
Neuvěřitelný příběh původně amatérského fotografa slunečního zatmění Miloslava Druckmüllera, který svou vytrvalostí a invencí způsobil světový průlom ve výzkumu Slunce.

17Název43 - Nedej se – Kdo zaplatí účet?
ZeměČR
RežieMartin Slunečko
ScénářMartin Slunečko
Stopáž26 min.Rok2020
Pohled klimatologa a spisovatele Václava Cílka na změny životního prostředí v posledních třiceti letech, dnešní environmentální stav a vize do budoucna.

18Název44 - Český žurnál – Slepice, virus a my
ZeměČR
RežieFilip Remunda
ScénářIvona Remundová, Filip Remunda
Stopáž73 min.Rok2020
Dokumentární film zaznamenává rodinnou pandemickou „reality show“, v níž jde o pokus poznat do detailu život slepic, zachráněných z velkochovu a adaptovaných zpět do venkovského života, na „vlastní dvorek“, a to vše za času koronaviru…

19Název45 - Ještě hořím? - Petr Juračka, přírodovědec, fotograf, filmař
ZeměČR
RežieHana Pinkavová
ScénářHana Pinkavová
Stopáž28 min.Rok2020
Světově uznávaný fotograf, hydrobiolog, horolezec, popularizátor vědy, filmař a spisovatel Petr Jan Juračka procestoval všechny kontinenty. Dokument z cyklu Hany Pinkavové o mimořádně nadaných umělcích.

20Název48 - Salto je kráľ
ZeměSlovensko
RežiePavol Barabáš
ScénářPavol Barabáš
Stopáž64 min.Rok2020
Zlaňovanie vysokých vodopádov našej planéty sa postupne stáva výzvou pre skupinku dobrých kamarátov, ktorí majú radi divokú vodu. Ich cesty sú často pionierskymi výpravami do neznáma, kde jedinou istotou je sila priateľstva prevereného v extrémnych situáciách. Podarí sa im zlaniť aj Salto Angel - najvyšší vodopád sveta?

21Název49 - Jane Goodall: Naděje
ZeměUSA
RežieElizabeth Leiter, Kimberly Woodard
Scénář
Stopáž88 min.Rok2020
V roce 1986 byla doktorka Jane Goodallová jednou z účastnic konference zabývající se hrozícím vyhynutím šimpanzů. Od té doby se více než 30 let angažovala coby aktivistka v rámci boje o ochranu šimpanzů i dalších divoce žijících živočichů a zlepšení životních podmínek šimpanzů v zajetí. Jedním z cílů Jane bylo inspirovat další generace lidí a ukázat jim, že řešení environmentální krize je na dosah. Jane stráví každý rok zhruba 300 dní na cestách, setkává se s dětmi v Zanzibaru i zástupci technologických gigantů v Silicon Valley nebo třeba princem Harrym. Prostřednictvím humoru, moudrosti i srdce předává naději na to, že i jako jedinec jsme schopni udělat mnoho. U příležitosti 60. výročí jejího příjezdu do šimpanzího království v Gombe ji uvidíme trávit čas s rodinou v Tanzanii i její návrat do Ráje, jehož přežití by ráda zajistila.

22Název51 - Ještě než zmizí
ZeměČR
RežieJakub Vágner, Jakub Vomáčka
ScénářJakub Vágner
Stopáž52 min.Rok2021
„Ještě, než zmizí“ je dokumentární cestovatelský film, který se zabývá ekvádorskými kmeny Huorani, a zejména kmenem Taoromenani. Taoromenani je jeden ze dvou posledních známých kmenů, které dobrovolně žijí v izolaci od naší civilizace. Kmen Taoromenani se již před mnoha lety rozhodl, že nechce přicházet do kontaktu s moderní civilizací, a tudíž odešel hledat své štěstí hlouběji do pralesa. Jakub na svých cestách přicházel do kontaktu s kmeny Huorani a Waorani a ti se zatím objevovali v jeho filmech. Od původního kmenu Taoromenani se oddělila skupina lidí, že již nechce žít tak hluboko v pralese, oddělená od civilizace. A tak ačkoliv stále věrní svým původním zvykům a každodennímu životu jsou pro nás a pro kameru dostupní. Domorodci se pro různé příležitosti svléknou z fotbalistických triček a vyzují gumáky, aby se “oblékli” do pár lístků a stvolů, popadnou luk, šípy či flusačky a “dělají divadélko” pro turisty či jiné filmové štáby. Vrcholek ledovce jsou pak ilegální těžařské společnosti, které osídlují prales, staví vesnice, kde mnoho domorodců končí jako alkoholici a v podstatě ničí za peníze samotný prales, tedy to, co je tolik let v minulosti vlastně definovalo. Film na hranici poznávání a expedice jako další střípek mozaiky o ekologickém ohrožení naší planety.

23Název52 - Kolben
ZeměČR
RežieLibuše Rudinská
ScénářLibuše Rudinská
Stopáž52 min.Rok2021
Dokumentární portrét velkopodnikatele Emila Kolbena, který ovlivnil hospodářský vývoj v českých zemích na celá desetiletí dopředu. Emil Kolben. Spolupracoval s vynálezci Edisonem i Teslou, v Praze soupeřil s Křižíkem a vsadil na střídavý proud. Stejně jako Baťa nebo Škoda byl strůjcem velkolepého podnikání, které ovlivnilo hospodářský vývoj v českých zemích na celá desetiletí. Přesto o něm nevíme skoro nic. Dokumentární film Libuše Rudinské se snaží přiblížit životní dráhu tohoto velkopodnikatele ve spojení s jeho světoznámou značkou ČKD, jíž byl zakladatelem a dlouhodobým ředitelem. Spolu s jeho osudem, který krutě ukončila válka, sledujeme i příběh souboje jednosměrného proudu s proudem střídavým a také příběh Kolbenových podniků od jejich vzniku až do současnosti.

24Název53 - Objímání hvězd
ZeměŠpanělsko
RežieChristopher Sánchez, Mario Cervantes
ScénářMario Cervantes
Stopáž8 min.Rok2020
Více informací zde: https://www.lineupshorts.com/abrazar-las-estrellas

25Název55 - Do Chile za zatměním Slunce
ZeměČR
RežieJiří Dobrý
ScénářJiří Dobrý
Stopáž60 min.Rok2021
Roadmovie kombinovaná s populárně naučným filmem. Tři fandové astronomie se vydají na vlastní pěst do Chile. Než ale dorazí na místo pozorování zatmění Slunce, zažijí 3 týdny putování pouští Atacama. Obdivují nepopsatelnou krásu tamní noční oblohy, navštíví některé z největších observatoří na světě. A samozřejmě poznají Chile ve své surové kráse.

26Název57 - Půl roku v Peru
ZeměČR, Peru
RežiePatrik Šajtar
ScénářPatrik Šajtar
Stopáž44 min.Rok2018
Píše se rok 2016, sedím s mým univerzitním parťákem na břehu Baleárského moře ve španělské Gandii, spokojení z úspěšně dokončeného semestru studia na naši první zahraniční univerzitě. Díváme se zamyšleně na nekonečný horizont... a v tom přišla myšlenka. “Zvládli jsme tohle, proč bychom to nezkusili znovu?” Dostal jsem otázku. Byla v tom velká energie. A takto začal tento peruánský příběh...

Pořadatelé: Perseus
Hlavní partneři: Ostrava OZO Moravskoslezský kraj
Partneři: Ostravská univerzita Ostravské muzeum DPO Plant For the Planet National Geographic Fabex Deník Regionální Televize Modrá laguna