Výběr filmů 2021 – I. stupeň ZŠ

1Název7 - Offline
ZeměČR
RežiePavel Michalik
ScénářPavel Michalik
Stopáž30 min.Rok2019
Čtyři teenageři, běžný život, škola, práce a týden života zcela bez internetu. Co vše jim sedm dní off-line přinese? A dokážou týden bez sítí vydržet? Jak vypadá život dnešních teenagerů, když se ocitnou bez připojení k internetu? Co vše pro ně život on-line znamená? Jsou na něm závislí nebo ne? Co jim takový život přináší a co jim bere? Vědí to? A jsou schopni řídit své životy sami nebo jim převážnou většinu činností určuje bzučení mobilů? Zamyšlení nad tím, jak fungovat v době on-line a při tom zůstat svobodný. Film navazuje na kampaň TOJEIT (www.tojeit.cz), která popularizuje spektrum IT profesí středoškolským studentům s cílem rozšířit jejich povědomí o tom, jaké rozmanité IT profese jsou a jak ovlivňují náš život. Film je součástí linky OFFLINE, která upozorňuje na přítomnost IT v životě právě jejich odstřižením. Kampaň vznikla v rámci spolupráce univerzit VŠE, UHK a TUL a je financovaná v rámci Centralizovaných rozvojových projektů MŠMT. Společně s protagonistkou filmu Kristýnou Weberovou přijal Pavel Michalik pozvání k rozhovoru do DVTV, kde odpovídali na dotazy Martina Veselovského. Na rozhovor se můžete podívat zde: https://video.aktualne.cz/dvtv/weberova-jsem-alergicka-na-lidi-co-jsou-jen-na-mobilu-zabiji/r~ac3f6e7a9ae511ea9d470cc47ab5f122/ Pavel Michalik poskytl začátkem roku 2020 rozhovor také MF Dnes, článek si můžete přečíst zde: https://kme.vse.cz/wp-content/uploads/MF-dnes_rozhovor_210220.pdf

2Název13 - Budu z tvé krásy žít!
ZeměČR
RežieTereza Vokatá
ScénářTereza Vokatá
Stopáž25 min.Rok2020
Dokument charakterizující život jednoho malého divadla s originálním přístupem k vyprávění klasických pohádkových příběhů i k životu obecně.

3Název15 - Princezna a bandita (film beze slov)
ZeměRusko
RežieMariya Sosnina, Mikhail Aldashin
ScénářMariya Sosnina
Stopáž3 min.Rok2020

4Název17 - Muž s jabloní
ZeměRusko
RežieAlla Vartanyan
ScénářLusine Vartanyan, Andrey Gorshkov
Stopáž10 min.Rok2020

5Název29 - O Vlcích a Lidech
ZeměČR
RežieMichal Gálik
ScénářMichal Gálik, Sebastian Koerner, Tomáš Jůnek
Stopáž26 min.Rok2020
Vlk znovu osidluje Evropu a jeho staronovým domovem se stává i Česká republika. Přizpůsobivost vlků část společnosti fascinuje, ale současně vyvolává i starosti a obavy. Lidmi nejpronásledovanější šelma sama našla své místo v dnešní středoevropské kulturní krajině. Najdou i lidé vůli sousedit s vrcholovým predátorem? A co je vše proto potřeba udělat? Česko-německá spolupráce odborníků ukazuje , že kdysi nemyslitelné soužití možné je.

6Název31 - Nedej se: Sdílené slepice
ZeměČR
RežieEva Tomanová
ScénářEva Tomanová
Stopáž26 min.Rok2021
Záchrana nosnic z klecových velkochovů v komunitním projektu Anny Hudské. Režie E. Tomanová Prvotním záměrem Anny Hudské bylo osvobodit slepice z velkochovů a nabídnout jim důstojný život v přirozených podmínkách. Pro podobně uvažující lidi dokonce sepsala rozsáhlý manuál. Jde o to, že se spojí dohromady sedm rodin, které si pronajmou pozemek, oplotí ho, postaví kurník a pořídí si hejno asi třiceti slepic, jež by jinak putovaly na jatka. Každá rodina se pak o opeřence stará jeden den v týdnu. Nejen, že mají čerstvá vejce, získali ale také nové kamarády a smysluplné trávení volného času.

7Název32 - Nedej se: Sestry v akci
ZeměČR
RežieMichael Kaboš
ScénářMichael Kaboš
Stopáž26 min.Rok2021
Eliška a Anička Víravovy využívají potenciál sociálních sítí nejen pro zábavu, ale také pro šíření ekologické osvěty. Režie M. Kaboš Sestry Víravovy – patnáctiletá Eliška a třináctiletá Anička – jsou živým důkazem toho, že mladá generace zdaleka není tak bezohledná, jak se o ní často traduje. Na svém YouTube kanále s názvem Sestry v akci za záchranu života inspirují vrstevníky praktickými tipy na malé změny s velkým dopadem. Za osvětovou činnost v oblasti ochrany životního prostředí získaly prestižní environmentální Cenu Josefa Vavrouška, kterou každoročně uděluje Nadace Partnerství. Jejím smyslem je ocenit konkrétní činy pro zdravé životní prostředí a udržitelný rozvoj. V nové kategorii pro mladé si tak angažované sesterské duo odneslo ocenění Ekozásek roku.

8Název35 - Náš venkov: Hradní pán z trojmezí
ZeměČR
RežieMichael Kaboš
ScénářMichael Kaboš
Stopáž26 min.Rok2021
Kastelán Radek Kocanda si svůj vysněný hrad vysekal z lesní houštiny nedaleko jihočeské Kaplice. Připravil M. Kaboš Snílek Radek Kocanda chtěl být kastelánem asi odjakživa. Jeho sen se mu však stále nedařilo naplnit. Hlásil se sice opakovaně do konkurzů na kastelány na různé hrady a zámky, ale nikdy to neklaplo. A tak se rozhodl, že si pořídí hrad vlastní. Štěstí mu přálo, když asi před dvaceti lety nalezl nad romantickým údolím řeky Malše v lesích zarostlé torzo zříceniny hradu Pořešín. To místo si zamiloval a hrad doslova vysekal z houštin. Časem z Pořešína, který lze najít nedaleko Kaplice, kde se jižní Čechy stýkají s Německem a Rakouskem, vytvořil společně s přáteli romantické místo, které je dnes velkým turistickým a kulturním lákadlem.

9Název44 - Český žurnál – Slepice, virus a my
ZeměČR
RežieFilip Remunda
ScénářIvona Remundová, Filip Remunda
Stopáž73 min.Rok2020
Dokumentární film zaznamenává rodinnou pandemickou „reality show“, v níž jde o pokus poznat do detailu život slepic, zachráněných z velkochovu a adaptovaných zpět do venkovského života, na „vlastní dvorek“, a to vše za času koronaviru…

10Název45 - Ještě hořím? - Petr Juračka, přírodovědec, fotograf, filmař
ZeměČR
RežieHana Pinkavová
ScénářHana Pinkavová
Stopáž28 min.Rok2020
Světově uznávaný fotograf, hydrobiolog, horolezec, popularizátor vědy, filmař a spisovatel Petr Jan Juračka procestoval všechny kontinenty. Dokument z cyklu Hany Pinkavové o mimořádně nadaných umělcích.

11Název49 - Jane Goodall: Naděje
ZeměUSA
RežieElizabeth Leiter, Kimberly Woodard
Scénář
Stopáž88 min.Rok2020
roce 1986 byla doktorka Jane Goodallová jednou z účastnic konference zabývající se hrozícím vyhynutím šimpanzů. Od té doby se více než 30 let angažovala coby aktivistka v rámci boje o ochranu šimpanzů i dalších divoce žijících živočichů a zlepšení životních podmínek šimpanzů v zajetí. Jedním z cílů Jane bylo inspirovat další generace lidí a ukázat jim, že řešení environmentální krize je na dosah. Jane stráví každý rok zhruba 300 dní na cestách, setkává se s dětmi v Zanzibaru i zástupci technologických gigantů v Silicon Valley nebo třeba princem Harrym. Prostřednictvím humoru, moudrosti i srdce předává naději na to, že i jako jedinec jsme schopni udělat mnoho. U příležitosti 60. výročí jejího příjezdu do šimpanzího království v Gombe ji uvidíme trávit čas s rodinou v Tanzanii i její návrat do Ráje, jehož přežití by ráda zajistila.

12Název51 - Ještě než zmizí
ZeměČR
RežieJakub Vágner, Jakub Vomáčka
ScénářJakub Vágner
Stopáž52 min.Rok2021
„Ještě, než zmizí“ je dokumentární cestovatelský film, který se zabývá ekvádorskými kmeny Huorani, a zejména kmenem Taoromenani. Taoromenani je jeden ze dvou posledních známých kmenů, které dobrovolně žijí v izolaci od naší civilizace. Kmen Taoromenani se již před mnoha lety rozhodl, že nechce přicházet do kontaktu s moderní civilizací, a tudíž odešel hledat své štěstí hlouběji do pralesa. Jakub na svých cestách přicházel do kontaktu s kmeny Huorani a Waorani a ti se zatím objevovali v jeho filmech. Od původního kmenu Taoromenani se oddělila skupina lidí, že již nechce žít tak hluboko v pralese, oddělená od civilizace. A tak ačkoliv stále věrní svým původním zvykům a každodennímu životu jsou pro nás a pro kameru dostupní. Domorodci se pro různé příležitosti svléknou z fotbalistických triček a vyzují gumáky, aby se “oblékli” do pár lístků a stvolů, popadnou luk, šípy či flusačky a “dělají divadélko” pro turisty či jiné filmové štáby. Vrcholek ledovce jsou pak ilegální těžařské společnosti, které osídlují prales, staví vesnice, kde mnoho domorodců končí jako alkoholici a v podstatě ničí za peníze samotný prales, tedy to, co je tolik let v minulosti vlastně definovalo. Film na hranici poznávání a expedice jako další střípek mozaiky o ekologickém ohrožení naší planety.

13Název57 - Půl roku v Peru
ZeměČR, Peru
RežiePatrik Šajtar
ScénářPatrik Šajtar
Stopáž26 min.Rok2019
Píše se rok 2016, sedím s mým univerzitním parťákem na břehu Baleárského moře ve španělské Gandii, spokojení z úspěšně dokončeného semestru studia na naši první zahraniční univerzitě. Díváme se zamyšleně na nekonečný horizont... a v tom přišla myšlenka. “Zvládli jsme tohle, proč bychom to nezkusili znovu?” Dostal jsem otázku. Byla v tom velká energie. A takto začal tento peruánský příběh...

Pořadatelé: Perseus
Hlavní partneři: Ostrava OZO Moravskoslezský kraj
Partneři: Ostravská univerzita Ostravské muzeum DPO Plant For the Planet National Geographic Fabex Deník Regionální Televize Modrá laguna