Výběr filmů 2020 – II. stupeň ZŠ

1Název3 - Veletrh vědy (film v anglickém znění s českými titulky)
ZeměUSA
RežieCristina Costantini, Darren Foster
ScénářCristina Costantini, Darren Foster
Stopáž90 min.Rok2018
Mládí a věda, pohled do životů (ne)obyčejných teenagerů z celého světa, kteří svým výzkumem a vynálezy mění svět. Mezinárodní veletrh vědy je zatím jejich nejtěžší zkouška. Vyhraje jen jeden. Kritiky i diváky oslavovaný film Veletrh vědy sleduje osudy devíti studentů a studentek, kteří se snaží vyhrát nejprestižnější světovou soutěž mladých vědců – Mezinárodní veletrh vědy. Film nahlíží do m yslí mladých géniů a ukazuje, že i když jste čtrnáctiletá dívka, která vyvíjí detektor arsenu, který může zachránit tisíce životů po celém světě, pubertou si projít musíte. Géniové mohou pocházet odkudkoliv, a tak vedle sebe stojí studenti z prestižních světových škol a studenti ze škol, které ani nemají laboratoř.

2Název5 - Mt. Suswa - život v sopce (film v originálním anglickém znění)
ZeměNěmecko
RežieOliver Goetzl
ScénářOliver Goetzl
Stopáž51 min.Rok2019
Sopky jsou temperamentní, nebezpečné a smrtící. Není to ideální místo pro divočinu. Ale Mt. Suswa v Keni je sopka jako žádná jiná: hostí nad sebou i pod svým povrchem množství života. Podzemní tunely byly vytvořeny před tisíci lety řekami lávy, jejichž vnější vrstvy se ochladily a ztuhly, zatímco jádro pokračovalo v toku. Jakmile se tekutá láva úplně evakuovala, zůstaly pozadu masivní podzemní trubky. Jednou z těchto jeskyní je „paviánský parlament“, jak jej nazval místní Masai. Je pozoruhodné, že Suswa je jediné známé místo na světě, kde se v jeskyních hnízdí olivoví paviáni. Jedná se o téměř jedinečné chování primátů, které nám dává pohled na důvody, které přiměly hominidy najít úkryt do jeskyní v pre-historických dobách. Překvapivě zatím nebyl natočen žádný film výhradně o tomto přírodním historickém divu. Mt. Suswina drsná křídla skrývají nedotčenou pokladnici biologické rozmanitosti skrytou uvnitř jejích kráterů a v hlubokých a tajemných jizvách, které zanechala jeho bouřlivá minulost. Ale skutečné barvy hory jsou zamčeny do aury mystiky: Mt. Suswa je pevnost chráněná vlastní nepřístupností. Jeho bašty jsou strmé, neúrodné a ostré a odrazují všechny nežádoucí návštěvníky. (Vybrané druhy savců: pavián olivový, hyrax skalní, liška netopýrová, africký divoký pes, hyena skvrnitá, kirkův dik-dik, klipspringer, velkoocasý netopýr africký, slon africký…).

3Název9 - Útěk na Kostariku
ZeměČeská republika
RežieLibor Špaček
ScénářLibor Špaček a Petra Doležalová
Stopáž52 min.Rok2017
Kostarický prales je domovem více než pěti set tisíců živočišných druhů. Ukrývá nevídané tajemství života, z něhož lidé odhalili dosud jen nepatrný zlomek. Většina živočichů, které autoři filmu během svého putování zachytili, vyniká neobvyklými schopnostmi – bazilišci běhající po vodní hladině, žáby měnící se v listy, lenochodi věčně žijící vzhůru nohama či mravenci Atta, jimž by jejich produkci vlastního antibiotika záviděl nejeden farmaceutický gigant. O slovo se hlásí i opeření obyvatelé pralesa, od tukanů přes tangary až po ary, o jejichž záchranu a opětovné rozšíření do původních stavů usiluje Projekt Ara. Kostaričané jsou si dobře vědomi svého neobyčejného bohatství a svůj přírodní poklad opatrují výjimečným rozsahem národních parků a chráněných území. Tropický prales však umí být i nebezpečný. Výprava do něj je pro člověka testem – prales vyzkouší jeho odhodlání, odvahu a schopnost pozorovat, naslouchat a splynout. Odměnou jsou nečekaná sebepoznání.

4Název10 - Trhliny v chodníku (film beze slov)
ZeměArgentina
RežieNicolás Conte
ScénářNicolás Conte, Micaela Doll
Stopáž9 min.Rok2019
Uprostřed asfaltové džungle roste krásná a jemná květina. Pouliční odpadkový koš svědčí o jejím špatném zacházení znečištěným veřejným způsobem. Pokud jde o její mučení, popelnice hledá způsob, jak ji chránit.

5Název16 - Smederevo - Chtěli byste dýchat nebo jíst? (film v originálním srbském znění vč. anglických titulků)
ZeměSrbsko
RežieRuza Helac
Scénář
Stopáž25 min.Rok2019

6Název32 - Chess (film beze slov)
ZeměRusko
RežieAlexey Pochivalov
ScénářMaria Kostyukevich, Alexey Pochivalov
Stopáž6 min.Rok2019

7Název34 - Zrcadlo (film v ruském znění vč. anglických titulků)
ZeměRusko
RežieGalina Golubeva
ScénářGalina Golubeva
Stopáž6 min.Rok2019
Bylo to za starých časů, kdy lidé ještě neznali zrcadla!

8Název37 - Brainstorming ke kontaktním sportům (film v originálním francouzském znění vč. anglických titulků)
ZeměBelgie
RežiePatrice Goldberg and Cyril Fleury
Scénář
Stopáž25 min.Rok2019
Box, ragby a americký fotbal mají alespoň jednu společnou věc. Tyto sporty prošly tělem mlýnem. A zejména mozek. Stále více studií ukazuje poškození způsobené opakovaným otřesem. Z dlouhodobého hlediska mohou být důsledky dramatické: ztráta paměti, deprese a dokonce předčasná degenerace mozku. Výzkum této záležitosti ukazuje, že je třeba tuto otázku naléhavě řešit.

9Název38 - Vylepšená medicína (film bude v srpnu nadabován do ČJ)
ZeměBelgie
RežiePatrice Goldberg and Cyril Fleury
Scénář
Stopáž24 min.Rok2020
Když mluvíme o virtuální realitě, myslíme hlavně na videohry. Tato technologie se však stále častěji používá i v medicíně. Chirurgové jej například používají k provádění operací na mozku. V některých nemocnicích může virtuální realita skutečně nahradit obecné anestetikum. V některých případech dokonce umožňuje paraplegikům zahájit první pohyb.

10Název45 - Blahoslavené nohy! (film v originálním francouzském znění vč. anglických titulků)
ZeměBelgie
Režie
Scénář
Stopáž24 min.Rok2020
Pokud existuje jedna část našeho těla a měli bychom se o ni dobře starat, jsou to naše nohy. Pokud jsou zraněné nebo zdeformované, celé naše tělo může přestat správně fungovat a v důsledku toho trpět. Co se dá v takovém případě dělat? Nedávný vývoj personalizovaných korekčních podrážek poskytuje určité možnosti a výzkum pokračuje v oblasti inteligentních a inovativních bot.

11Název48 - Tiere an den Grenzen (film bude v srpnu nadabován do ČJ)
ZeměNěmecko
RežieCornelia Volk
ScénářCornelia Volk
Stopáž44 min.Rok2019
V roce 1989 byla zbourána železná opona mezi Východem a Západem. Otevřel se nový prostor pro lidi i pro zvířata. Ale od roku 2015 jsou ploty zpět. Postaveno k blokování uprchlíků z jihu. Jaký dopad mají na rysa dinárského nebo na želvy v pohoří Strandzha? Vědci v Chorvatsku, Slovinsku a Bulharsku se snaží najít první odpovědi. V Mexiku jsou ochránci přírody znepokojeni rostoucí zdí mezi Arizonou a vysočinou Sonora. U dechberoucího návratu bobrů i jaguarů hrozí, že dojde k náhlému konci.

12Název50 - Wölfe und Herdenschutzhunde - Ungleiche Brüder (film bude v srpnu nadabován do ČJ)
ZeměNěmecko
RežieHeribert Schöller
ScénářHeribert Schöller
Stopáž44 min.Rok2020
S návratem vlka do střední a západní Evropy se také vrací téměř zapomenutý společník člověka: strážný pes. Film sleduje odlišnou roli psů a vlků v různých evropských krajinách a ukazuje, jak mohou tito neobvyklí bratři přispět k novému pochopení divočiny v 21. století.

13Název51 - Nedej se!: Zahrada jako ráj
ZeměČeská republika
RežieJana Hádková
ScénářJana Hádková
Stopáž26 min.Rok2019
Co to znamená, když se řekne „přírodní zahrada“? V souvislosti se změnou klimatu se stále víc mluví o tom, jak žít v souladu s přírodou, jak se k ní a v ní chovat a jak může jedinec přispět ne-li ke zvrácení, tedy aspoň ke zpomalení tohoto procesu. Jedním z témat, které v této souvislosti nabývají na aktuálnosti, je právě téma přírodních zahrad. Fenomén přírodních zahrad se k nám dostal zhruba před deseti lety z Rakouska, kde se vytváření a péči o takové zahrady věnují již delší dobu. Dnes je na našem území zhruba kolem pěti set takových zahrad. Ve filmu navštívíme několik z nich a od jejich majitelů se dozvíme, jaká kritéria musí jejich zahrada splňovat, aby mohla dostat certifikát přírodní zahrady. Základní informace podá RNDr. Mojmír Vlašín, který sám má takovou zahradu, dokonce s přívlastkem „ukázková“. Před lety to byl právě on s manželkou, kteří toto hnutí mezi zahrádkáři, farmáři, pěstiteli a milovníky přírody propagovali. Pokud nebudete používat chemická hnojiva, pesticidy, budete mít založený kompost, budete se starat o vodní režim na své zahrádce a zapomenete na anglický trávník, můžete i vy požádat o certifikaci přírodní zahrady.

14Název52 - Nedej se!: Prales nad zlato
ZeměČeská republika
RežieJan Svatoš
ScénářJan Svatoš
Stopáž26 min.Rok2019
Prales na Žákově hoře toho umí mnoho. Umí postrašit, okouzlit ale i překvapit. Pod vrstvou tlejícího listí leží ukrytý příběh nejen o našem přírodním bohatství, ale také nápovědou pro boj s klimatickými změnami a toho, jak jim lépe čelit.

15Název53 - Pološero - Suchá kalamita
ZeměČeská republika
RežieJan Svatoš
ScénářJan Svatoš
Stopáž27 min.Rok2018
Extrémní horka, vysušený venkov, rozpálená města a katastrofické scénáře. Česko letos zaskočilo sucho. Jsme schopni reagovat na nedostatek vody i ve chvíli, kdy nám teče do bot? Otočíte kohoutkem a nepoteče voda. Budete chtít umýt nádobí, spláchnout záchod nebo se osvěžit v bazénu, ale nepůjde to. Blízká budoucnost nebo zveličovaná hrozba? Letošní extrémní horko rozžhavilo města, vysušilo venkov a znovu otevřelo debatu o klimatických změnách. V mediálním ruchu se ztrácejí jasná fakta, pletou se příčiny s následky. Přitom celá řada protiopatření existuje už řadu let.

16Název54 - Anakonda - konec mýtu?
ZeměČeská republika
RežieVladimír Šimek
ScénářKamila Šimková Broulová, Vladimír Šimek
Stopáž53 min.Rok2020
Dobrodružný cestopis se vydává spolu s přírodovědcem Janem Dungelem po stopách anakondy velké (Eunectes murinus) v těch nejzapadlejších koutech v povodí Amazonky v Kolumbii. Přímo na místě prověří „zaručené“ informace o setkání s hadem delším než 10 m, dává slovo odborníkům, herpetologům, aby se k těmto informacím vyjádřili. V indiánských vesnicích na břehu řek vyslechne legendy i zku šenosti lidí, kteří jsou s „divokou“ přírodou denně v kontaktu. Kolem tohoto vrcholového predátora Amazonie totiž koluje celá řada zpráv o setkání s obrovskými jedinci.

17Název56 - Putování s párou - Posázavský Pacifik
ZeměČeská republika
RežiePetr Lokaj
ScénářRadka Lokajová
Stopáž27 min.Rok2020
Po legendární železniční trati, která pamatuje rozmach českého trampingu, cestuje Pepa Polášek za poznáním a romantikou.

18Název58 - Joachim Barrande – ztracená moře
ZeměČeská republika
RežiePavel Jirásek
ScénářPavel Jirásek
Stopáž52 min.Rok2019
Ve 30. letech 19. století přichází do Prahy francouzský inženýr, který proslavil zkameněliny českých prvohorních moří. Jeho sbírka fascinuje paleontology dodnes.

19Název63 - Atomový pešek
ZeměČeská republika
RežieDavid Macháček
ScénářDavid Macháček
Stopáž12 min.Rok2015
Trochu to připomíná dětskou hru „Chodí pešek okolo“. Státní úředníci si vytipovali sedm míst pro uložení jaderného odpadu. Teď je obcházejí a jedno z nich vyberou. Jadernou skrýš má stát sice začít stavět až za třicet let a ekologickou zátěž chce vyvážit penězi. Přesto, obrazně řečeno, lidé v dotčených lokalitách klopí oči, aby jaderný pešek nedopadl právě na ně.

20Název66 - Konec zlatých úhořů?
ZeměČeská republika
RežieDavid Macháček
ScénářDavid Macháček
Stopáž13 min.Rok2016
Bylo to zamilované místo spisovatele Oty Pavla. Do romantického údolí Berounky nedaleko středověkého Křivoklátu jezdil se svým tatínkem na ryby už jako malý kluk a vracel se sem celý život. Jenže tenhle idylický kraj by mohl už za několik let zaniknout. Povodí Vltavy před časem zveřejnilo první hrubé plány na stavbu obří protipovodňové přehrady.

21Název68 - Obrazy tkané vidličkami
ZeměČeská republika
RežieDavid Macháček
ScénářDavid Macháček
Stopáž12 min.Rok2018
Přežila sto dvacet let, ale její budoucnost není zaručená. Velkolepá výtvarná díla, tkaná z vlny, stojí hodně peněz a hodí se do velkých reprezentačních sálů. Gobelínová dílna ve Valašské Meziříčí je nejstarší na území někdejšího Československa a přežila jak hospodářské krize, tak změny politických režimů. Kromě restaurování se jako jedna z mála na světě specializuje na převádění moderních obrazů d o gobelínů. Hledat kupce a také místo pro taková umělecká díla je ale stále těžší.

22Název70 - Přelet nad řepkovými lány
ZeměČeská republika
RežieDavid Macháček
ScénářDavid Macháček
Stopáž11 min.Rok2019
V jednom případě převládá žlutá, v druhém jde o strakaté obdélníky, které propůjčují krajině pestrý ráz. Nemá to jen estetický efekt, ale je to zpráva o zacházení s ornou půdou. Proč nejsou Rakušané v období kvetoucí řepky zaplaveni žlutým mořem?

23Název71 - Normální život
ZeměČeská republika
RežieMartin Strouhal
ScénářMartin Strouhal
Stopáž26 min.Rok2019
Jak se jeden neobyčejný farmář rozhodl vrátit zpět ke kořenům. Michal Hrdlička farmaří v malé vesnici Brníčko na Šumpersku. Je to na hranici Sudet a dodnes je to v krajině vidět. Že se někdo stane farmářem, to není tak neobvyklé. Ale Michal je neobvyklým farmářem. Má silně vyvinuté cosi, co by se dalo označit jako selský rozum. Na pozemcích společně se svojí ženou založili školku. Jejím hlavním posláním je na první pohled úplně jednoduchá věc – vysvětlit dětem, co obnáší "normální život". Jak voní tráva, jak vypadá kráva, jak kuře a slepice. A taky třeba to, že když se chceme najíst, musíme pro to něco udělat. Třeba zabít kuře…

24Název72 - Hmyz na talíř
ZeměČeská republika
RežieIvo Bystřičan
ScénářIvo Bystřičan
Stopáž26 min.Rok2019
Inspirováni jinými kontinenty považují dnes mnozí evropští odborníci hmyz za stravu budoucnosti a ideální pokrm pro třetí tisíciletí. V době, kdy přibývá lidí i hospodářských zvířat, půda je vyčerpaná umělými hnojivy, je získat nutričně vyváženou potravinu čím dál náročnější na energie, půdu, suroviny a vodu. S dvaceti miliardami krav, což je dvojnásobek počtu z osmdesátých let minulého století, svět dosáhl hranice únosnosti. Vy vstává potřeba jiných zdrojů proteinů. Řešením může být právě hmyz.

25Název73 - Šance pro mořské želvy
ZeměČeská republika
RežieIva Tereza Grosskopfová
ScénářIva Tereza Grosskopfová
Stopáž26 min.Rok2019
Ochrana želv má celosvětový přesah, týká se ochrany udržitelného života na zemi, uvažování v souvislostech, přijetí odpovědnosti za dosavadní způsob ničení, za to, že život v nadbytku má své důsledky, že je sice na obnovu dost pozdě, ne však zcela. Skupina lidí kolem Hany Svobodové, která se ochraně želv věnuje dlouhodobě, pomáhá doma v Česku, ale také v líhništích karet obrovských na indonéských ostrovech. Dobrovolníci si totiž uvědomují, že bude-li umírat svět na druhé části planety, umře i ten náš.

26Název76 - Kovy řeší dějiny
ZeměČeská republika
RežieIvo Bystřičan
ScénářIvo Bystřičan
Stopáž52 min.Rok2020
Populární youtuber a influencer Kovy se vydává na dokumentární roadmovie napříč českým školstvím, aby pomohl hledat řešení problému selhávající výuky moderních dějin. Výzkumy a statistiky ukazují, že moderní dějiny ve výuce dějepisu na našich školách často končí už druhou světovou válkou. Byť se na některých školách výuka dostane alespoň k roku 1989, i tak často trpí všeobecným problémem českého školství, jímž je frontální přístup. Obnáší monolog učitele před tabulí, pasivní roli studentů a žáků, memorování dat, nedostatek dialogu, spolupráce a hledání souvislostí. Výzkumy dokládají, že efekt takové výuky je velmi krátkodobý. Během velmi krátkého období nezůstává v hlavě z nespojitých faktů takřka nic. Výsledek ukazují oblíbené televizní ankety v ulicích, které zobrazují, že o moderních dějinách toho moc nevíme, ať už jsme staří nebo mladí. Protože taková neznalost znamená především manipulovatelnost, jedná se o výrazný sociální problém, kdy pojetí výuky dějepisu neodpovídá potřebám společnosti svobodně – protože informovaně – se rozhodovat. Mladý youtuber a influencer Karel Kovář alias Kovy, jenž se zabývá zpracováváním společenských témat prostřednictvím autorských videí šířených na sociálních sítích, má s nedostatečnou výukou dějepisu vlastní nedávnou zkušenost. Protože mu záleží na stavu společnosti, ve které žije, chce se zasadit o změnu formy a obsahu výuky moderních dějin. Využívá okruhu statisíců svých diváků, aby pojmenovali podstatu problému, a vyráží za nimi do terénu. Během dokumentární roadmovie navštíví studenty škol po celé republice a mezitím analyzuje souvislosti spolu s historiky, didaktiky dějepisu a dalšími odborníky. Nezůstává u konstatování a snaží se hledat řešení, jak lze proměnit nevyhovující systém. Proto se obrací na jeho přímé aktéry. Objekty jeho zájmu se stávají učitelé, rodiče, ředitelé škol, pedagogické fakulty, školní inspekce i sám ministr školství. Film si během kritických výprav klade za cíl inspirovat všechny typy zúčastněných, co mohou sami dělat a nečekat, až to udělá někdo jiný. Ukazuje mladou generaci, kterou je potřeba s jejími potřebami, pocity a přesvědčením brát vážně, i učitele, kteří svým vlastním zájmem a úsilím každodenně ukazují, že výuku moderních dějin napravoval lze. Jakkoli má zodpovědnost stát, nikdo z aktérů od studentů až po ministra není bez možnosti zasadit se o změnu toho, co naši společnost ohrožuje. Kovyho roadmovie v prostoru výuky moderních dějin je výzvou vnímat vlastní roli jako aktivní.

Pořadatelé: Perseus
Hlavní partneři: Ostrava OZO Moravskoslezský kraj
Partneři: Ostravská univerzita Ostravské muzeum DPO Plant For the Planet National Geographic Fabex Deník Regionální Televize Modrá laguna