04. 03. 2016

T-FILM MÍŘÍ DO SVĚTA TECHNIKY!

Ostrava – Práce na přípravách IV. ročníku mezinárodního filmového festivalu T-film jsou v plném proudu. Na festival, jenž představuje dokumentární snímky mapující současný stav přírody, se lidé mohou těšit 25. – 26. května. Letos se navíc podařilo festival spojit s prostředím kulturní a technické památky, konat se bude ve Světě techniky v Dolní oblasti Vítkovice. Tématem roku 2016 je Svět rostlin.

Cílem je ukázat na nezastupitelnou úlohu, kterou mají rostliny v životě člověka. „Konkrétně představit, jak zlepšují životní prostředí, zdraví i náladu, poukázat na celou šíři těchto němých průvodců našich životů od pokojových rostlin, léčivek, přes stromy, keře až po deštné pralesy. Na příkladu rostlin totiž můžeme ukázat, že člověk a příroda se navzájem ovlivňují a jsou spolu nerozdělitelně provázáni,“ dodává ředitelka T-filmu Marcela Mrozková Heříková.

Neodmyslitelnou součástí festivalu je také doprovodný program. Pomáháme především mladé generaci ukazovat, že chovat se ekologicky je moderní a přitažlivé. Proto se i letos mohou návštěvníci těšit na zajímavé přednášky i ukázky z praxe. Přičemž osou festivalu samozřejmě stále zůstává inspirativní filmová přehlídka dokumentů z celého světa. Do soutěže je už nyní přihlášeno 23 snímků. A to například z Nizozemska, Francie, Kanady, Belgie i Kypru. Konečné číslo však bude vyšší, přihlášky mohou totiž tvůrci zasílat až do konce dubna. Loni hodnotila odborná porota více jak tři desítky dokumentů. Hlavní festivalovou cenu Grand Prix si tehdy odnesl Michal Gálik za snímek Na křídlech divokých koní. Letos se však autoři pravděpodobně setkají s mnohem větší konkurencí.

Jsme také velmi rádi, že se role prezidenta festivalu ujal herec a ochránce přírody Ondřej Vetchý, který zároveň slavnostně předá ceny vítězům dne 26. května. Jako vždy bude festival přístupný široké veřejnosti zcela zdarma.

Hana Šromová

tisková mluvčí festivalu email: sromova.tfilm@gmail.com mob.: 774 188 203


Pořadatelé: Perseus
Hlavní partneři: Ostrava OZO Moravskoslezský kraj
Partneři: Ostravská univerzita Ostravské muzeum DPO Plant For the Planet National Geographic Fabex Deník Regionální Televize Modrá laguna