20. 05. 2019

T-film 2019 opět nabídne originální snímky, besedy se zajímavými hosty i workshopy

Sedmý ročník dvoudenního mezinárodního filmového festivalu T-film 2019 odstartuje už 22. května v Malém sále Multifunkční auly Gong v Dolní oblasti Vítkovice a opavském Klubu Art. Porota letos hodnotila 41 snímků z České republiky, Slovenska, Francie, Německa, Polska, Itálie, Belgie, Srbska, Maďarska, Švédska a Velké Británie.

Jak se žije ženám, která přijdou vlivem rakoviny o prsa a jak jim pomáhá specifické tetování? Jaký vliv má ve 21. století vliv na psychiku a celkové zdraví fakt, že člověk stráví třetinu života v práci, která ho nebaví? Jaké to je, když se otec s dcerou na vlastní pěst vydají na peruánsko-brazilskou hranici do nitra Amazonie ke kmeni Matsés, čelícímu tlaku civilizace a těžařských společenství? Jak mohou být léčeny obézní děti, kterých přibývá? To je jen zlomek témat, která přinášejí letošní snímky T-filmu 2019.

„Úroveň snímků, které byly letos do soutěže přihlášeny, je opět velmi vysoká. Soutěžní filmy, mající stopáž od čtyř do sta minut, odhalují mnohdy mrazivé a silné lidské příběhy, zachycují důležité tradice nebo záchranu cenných hodnot, ať už morálních či hmatatelných,“ vysvětluje Patrik Šajtar, produkční festivalu T-film 2019.

Snímky se letos utkají o ceny v těchto kategoriích: Grand Prix: Nejlepší film, Zelená planeta, Člověk a společnost, Inspirace, Cena mezinárodní poroty a Cena

týmu Perseus. Ty budou uděleny na závěrečném galavečeru 23. 5. v 18:00 hodin v Multifunkční aule Gong. Loni Grand Prix vybojoval tuzemský snímek Jana Svatoše Archa světel a stínů, který byl ověnčen i dalšími cenami. Kromě filmů nabízí festival komponovaný program pro základní a střední školy i veřejnost workshopy, soutěže a besedy se zajímavými hosty, například prezidentem festivalu – psychiatrem Janem Cimickým, psycholožkou Jiřinou Sámkovou, léčitelkou Ivou Azar Radulayovou nebo Ladou Dobrkovskou z National Geographic. Hosty komponovaného pořadu  pod taktovkou Jiřího Siostrzonka s názvem  „30 let od sametové revoluce aneb Co by dnes zpíval Karel Kryl“ budou spisovatel a redaktor rádia Svobodná Evropa Ivan Binar a hudební skladatel Edvard Schiffauer.

Mezinárodní filmový festival T-film 2019 představuje krátké dokumentární filmy s tématikou ekologie, trvale udržitelného rozvoje, ochrany fauny a flóry, přírodních a kulturních památek apod. Vstupné je po celou dobu festivalu zdarma!

Podrobnosti a program festivalu: www.t-film.cz


Pořadatelé: Perseus
Hlavní partneři: Ostrava OZO Moravskoslezský kraj
Partneři: Ostravská univerzita Ostravské muzeum DPO Plant For the Planet National Geographic Fabex Deník Regionální Televize Modrá laguna