06. 05. 2019

T-film 2019: 30 let od sametové revoluce aneb Co by dnes zpíval Karel Kryl

Ani sedmý ročník festivalu T-film 2019 se neobejde bez stálého hosta, kterým je přední český psychiatr, básník, prozaik a překladatel Jan Cimický.Jeho přednášky o lidské duši se vždy setkávají s velkým zájmem. „Lidská duše je totiž nepochybně složitější, než nejdokonalejší elektronika, a to u lidí vyvolává touhu dovědět se víc," vysvětluje Jan Cimický.„A navíc, do Ostravy se vždy vracím velmi rád, protože tu jsou „fajnoví“ lidé a také tu mám mnoho přátel,“ dodává lékař.

T-film 2019 nabídne letos také v komponovaném besedním bloku s názvem „30 let od sametové revoluce aneb Co by dnes zpíval Karel Kryl,“setkání se spisovatelem a redaktorem rádia Svobodná Evropa Ivanem Binarem a hudebním skladatelem Edvardem Schiffauerem. Oba byli v době normalizace politickými vězni.

„Svoboda není dárek do kolébky nebo k narozeninám. I ve svobodné zemi můžeme žít nesvobodně a naopak. I ve vězení může člověk svobodně myslet. Svoboda je rozhodnutí a na něm je třeba trvat,“sdělil Ivan Binar, který byl v roce 1971 zatčen a odsouzen za pobuřování, kterého se měl dopustit při muzikálu Syn pluku. Vězněn byl až do roku 1973.

Edvard Schiffauer, který byl odsouzen k devítiměsíčnímu trestu za svou hudbu k divadelnímu představení Syn pluku, říká: „Svoboda – a já? Před lety napsal Stanisław Jerzy Lec: ´Jako člověk jsem naprosto šťastný díky poznání, že svoboda je poznaná nutnost.´ Dlouho jsem hledal, jak vzít myšlenku za svou. Až jsem v horkém létě ležel v lese na mechu, hučel hmyz a ve větvích vítr a já cítil naprostou svobodu. Jenže: není vítr tak silný, aby na mne vyvrátil strom? A nejsou v mechu mravenci? Nebo není v tom lese nějaké větší zvíře? A tam jsem pochopil, že svoboda nutně poznání potřebuje.“

Mezi dalšími hosty T-filmu bude psycholožka Jiřina Sámková, léčitelka Iva Azar Radulayová nebo Lada Dobrkovská z National Geographic.

Festival se bude konat v multifunkční aule Gong v Dolní oblasti Vítkovice, Klubu Art a Kaple sv. Václava v Opavě a do Country Saloonu v Nové Bělé.

Vstup zdarma!


Pořadatelé: Perseus
Hlavní partneři: Ostrava OZO Moravskoslezský kraj
Partneři: Ostravská univerzita Ostravské muzeum DPO Plant For the Planet National Geographic Fabex Deník Regionální Televize Modrá laguna