04. 06. 2014

Na mezinárodním filmovém festivalu T-FILM 2014 uspěli hlavně zahraniční tvůrci.

Ve čtvrtek devětadvacátého května byly na slavnostním zakončení uděleny ceny vítězům filmové soutěže festivalu T-film, který vznikl loni spojením dvou tradičních ostravských festivalů – Techné a TURfilm. Mezinárodní filmový festival T-film byl určen široké veřejnosti, ale především žákům základních škol a studentům středních škol. Právě u nich pořadatelé předpokládali největší šance k vytvoření stabilního a zdravého přístupu k životnímu prostředí, které neustále ovlivňují technické novinky a vynálezy. Pořadatelé jsou přesvědčeni, že tyto technické novinky usnadňující život jsou dobrým sluhou, ale zlým pánem.

„Hlavním posláním tohoto nového festivalu je prezentovat výdobytky lidské mysli a práce – vynálezy a objevy, které ovlivnily a ovlivňují život člověka i stav přírody“, říká Radana Zapletalová, prezidentka festivalu a dodává: „Souhrnným tématem letošního ročníku bylo 19. století – století velkých změn. V doprovodném programu, určeném především pro hlavní cílovou skupinu, děti a mládež, jsme se snažili řídit moudrou zásadou Komenského Škola hrou- tedy poznatky a informace sdělovat hravou formou“.

Pořadatelé vsadili na pestrý doprovodný program, který ilustruje hlavní téma festivalu. První den byl věnován především významným vědecko-technickým objevům a vynálezům, kterými se devatenácté století jen hemží. Profesor Jiří Luňáček s kolegyní Janou Trojkovou svou prezentaci zaměřili na významné objevy v dějinách fyziky, ale zvolili formu, která upoutala i největší odpůrce těchto nelehkých předmětů. S Kabaretem vědy a techniky přišly na festival Jarmila Černá a Bohuslava Dostálová z VŠB-TUO. Tato univerzita zároveň na festivalu představila svou výstavu o významných osobnostech.

Druhý den ovládly festival vzpomínky na počátky kinematografie a médií, což je oblíbené téma filmového kritika a publicisty Martina Jirouška, který své osobité a atraktivní přednášky doplnil archívními ukázkami. Návštěvníci se také dozvěděli více o životě našich předků v devatenáctém století, který před očima mladých návštěvníků zmapovali odborníci z Ostravského mu­zea.

Další ilustrací tématu festivalu byly dva klenoty české kinematografie z dílny Karla Zemana – Vynález zkázy a Ukradená vzducholoď.

Do festivalové filmové soutěže bylo letos přihlášeno jednapadesát snímků z celého světa, například z Francie, Brazílie, Slovenska, Německa, Kanady, Holandska, Belgie či Nikaragui. Porota udělila tři čestná uznání, která poputují do Nikaraguy, Polska a Německa.

Cenu poroty získal Michal Gálik za snímek Muž, který sází stromy, DK Poklad zase ocenil jediný film výlučně české produkce, Profesor a kaskáda autorů Davida Macháčka a Radka Kudely. Další ceny putují na Slovensko za vynikajícím Pavolem Barabášem, oceněným za již slavný dokument Pygmejovia- deti džungle, dále do Velké Británie, za autorem Oliverem Dickinsonem, který získal cenu hejtmana MSK za dokument Harvesters of the Bay (Sběrači ze zálivu). A hlavní ocenění festivalu – Grand Prix si odnáší Bertram Verhaag z Německa za snímek The Farmer and his Prince (Farmář a jeho princ), který poutavým způsobem ukazuje hospodaření britského prince Charlese na jeho biofarmě, přičemž už z názvu je patrné, jak jsou v hospodářství rozděleny kompetence.

Na mezinárodní filmový festival T-film 2014 dorazila letos téměř tisícovka návštěvníků, proběhl v Multižánrovém centru Cooltour na Černé louce od středy 28. 5. do čtvrtka 29. 5. 2014 a jeho organizátory jsou Občanské sdružení Perseus a DK Poklad. Všechny festivalové akce byly pro veřejnost zdarma.

Veškeré další informace najdete na webu www.t-film.cz.

MMH


Pořadatelé: Perseus
Hlavní partneři: Ostrava OZO Moravskoslezský kraj
Partneři: Ostravská univerzita Ostravské muzeum DPO Plant For the Planet National Geographic Fabex Deník Regionální Televize Modrá laguna