18. 05. 2018

Hollywood má Oscary, T-film anděly s kamenným srdcem

Šestý ročník mezinárodního filmového festivalu T-film 2018 letos zájemcům nabídne 23. a 24. května v multifunkční aule Gong v Dolní oblasti Vítkovice unikátní dokumentární snímky z celého světa, besedy s psychiatrem Janem Cimickým, záhadologem Arnoštem Vašíčkem i dobrodruhem a cestovatelem Petrem Zajacem. Na tvůrce vítězných filmů čekají originální ceny: keramické sošky andělů, které právě vznikají v dílně ZŠ Vrchlického v Ostravě-Radvanicích. Sošky jsou vysoké zhruba 25 a 35 centimetrů a každá z nich je originál. Mezi křídly bude každý anděl držet barevný kámen. Vítěz nejlepšího filmu pak obdrží anděla s křišťálovým srdcem.

„Sošky natíráme dvakrát burelem, což je černý prášek pro patinování keramických výrobků. Po zaschnutí se setře a zůstane pouze v mikropórech výrobku. Barví do černa a dodá soškám, které budou ve výsledku béžové s tmavší patinou, originální vzhled,“ vysvětluje Šárka Ševčíková, vychovatelka školního klubu v Ostravě-Radvanicích a autorka sošek, která si originálně poradila třeba i se složitými ornamenty na andělském rouchu. Na ty použila vzorovaný váleček na sušenky. Sošky teď čeká kromě patinování ještě další vypalování a následné upevnění kamenů.

Andělé budou tvůrcům filmů uděleny na slavnostním galavečeru, a to v kategoriích Nejlepší film, Zelená planeta, Člověk a společnost, Inspirace, Cena mezinárodní poroty a Cena týmu Perseus. Do dvoudenní přehlídky filmů letos přihlásili autoři z celého světa (kromě ČR např. USA, Belgie, Španělsko, Francie, Norsko, Turecko, Německo, Srbsko) celkem 53 soutěžních dokumentárních snímků s environmentální tématikou. Samotná přehlídka je určena žákům základních a středních škol, pro které je v dopoledních hodinách připraven komponovaný program, ale také veřejnosti. Vstupné pro zájemce je zdarma. V loňském roce navštívilo T-film Ostrava 2017 přes dva tisíce zájemců, kteří si mohli vybrat ze 49 soutěžních filmů tvůrců ze šestnácti zemí světa i aktivit ze zajímavého doprovodného programu.

Podrobnosti o festivalu: www.t-film.cz


Pořadatelé: Perseus
Hlavní partneři: Ostrava OZO Moravskoslezský kraj
Partneři: Ostravská univerzita Ostravské muzeum DPO Plant For the Planet National Geographic Fabex Deník Regionální Televize Modrá laguna