22. 06. 2015

FESTIVAL T-FILM OSTRAVA 2015 ZNÁ SVÉ VÍTĚZE

Mezinárodní filmový festival T-film vyvrcholil v pátek 29. května v kulturním domě Akord udílením cen vítězům. Festival, který významně podpořilo město Ostrava, navštívila necelá tisícovka především mladých lidí. Ve filmové soutěži se kromě snímků, zachycujících stav životního prostředí a historii a současnost techniky, objevila letos v neobvyklé míře také témata sociální, především ve filmech španělské provenience.

Vrcholné festivalové ocenění – Grand Prix – si odnesl koprodukční snímek Michala Gálika s názvem Na křídlech divokých koní. „Tento snímek porotu okouzlil a byl zvolen vítězem jednomyslně,“ říká ředitelka festivalu Marcela Mrózková Heříková. Dokument vypráví příběh chovatelky koní Lenky o náročném transportu koní Převalských z Česka do polopouště Gobi v Mongolsku pod záštitou pražské Zoo. „Byl jsem příjemně překvapený, nečekal jsem hlavní cenu, takže mám velkou radost. Jsem velmi rád, že jsem na předávání cen mohl dorazit osobně,“ komentuje autor filmu Michal Gálik, který cenu převzal z rukou starosty městského obvodu Ostrava – Jih Martina Bednáře a Barbory Stankušové, vedoucí odboru kultury, sportu a volnočasových aktivit MMO. Ceny se rozdávaly i v dalších čtyřech kategoriích. V kategorii Technika – historie a současnost zvítězil belgický snímek Van Gogh- penetrating all the secrets of painting, který mapuje vstup moderní techniky do klasické umělecké tvorby. Cenu předala Vladimíra Karasová ze společnosti OZO. Slovenská autorka Ivona Lichá získala cenu v kategorii Společnost – kulturní systém za snímek s názvem Pouliční spektrum. Film poukazuje na nevšímavost a lhostejnost lidí vůči okolí. Dokument Velké losování ocenila porota v kategorii Svět přírody. „Já jsem ten film pojal jako hledání. Los se u nás moc nevyskytuje a vymírá, takže doufám, že to pomůže i k záchraně tohoto druhu,“ říká autor snímku Jan Svatoš. Cenu mu předal Petr Konečný, ředitel Ostravských vodáren a kanalizací. Čtvrtou cenu si odnesl španělský snímek Alvára Orúze nazvaný Společníci na poslední cestě, který zvítězil v kategorii Inspirace. „Myslím si, že jsme vybrali dobře. A snad i diváci a hlavně děti si uvědomily, že život opravdu není jenom taková ta romantika a krása. Cílem těchto filmů je i naučit mládež, aby život viděla takový, jaký opravdu je,“ doplňuje předsedkyně poroty Jiřina Kábrtová z Ostravského muzea. Nezapomnělo se ani na mladé talentované autory do 26 let, kde opět bodovalo Španělsko. Konkrétně Fran Estévés s filmem Idioti. Cenu převzala od Petra Veselky, zastupitele města Ostravy, v zastoupení Petra Kovácsová. „Celkově tento ročník hodnotím jako velmi povedený. Přihlásilo se mnoho talentovaných autorů a nebylo vůbec jednoduché z nich vybrat ty nejlepší. Doufám, že příští rok se nám bude dařit minimálně stejně dobře jako letos. Na T-film 2016 se proto opět opravdu těším,“ dodává ředitelka festivalu.

Hana Šromová, tisková mluvčí festivalu


Pořadatelé: Perseus
Hlavní partneři: Ostrava OZO Moravskoslezský kraj
Partneři: Ostravská univerzita Ostravské muzeum DPO Plant For the Planet National Geographic Fabex Deník Regionální Televize Modrá laguna